آشنایی با ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد

آشنایی با ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد

برای تبلیغ و بازاریابی یک برند، یک محصول و یا یک خدمت، هزار و یک راه وجود دارد.

از بین این هزار و یک راه، آن روشی که بتواند بیشتر از همه با مخاطب ارتباط برقرار کند و او را تحت تاثیر قرار دهد، از همه موفق‌تر خواهد بود.

یکی از روش‌هایی که در این باره می‌توان حسابی روی آن حساب کرد، بازاریابی رویداد یا همان ایونت مارکتینگ است.

این روش، بدون شک از بهترین روش‌های بازاریابی در دنیای پررقابت امرزوز است.

ده‌ها نوع استراتژی و تکنیک برای بازاریابی وجود دارد و ایونت مارکتینک، از جمله روش‌هایی است که امروزه، حسابی مورد توجه قرار گرفته است.

این روش یکی از تاثیرگذارترین راه‌های برای پروموت کردن یک برند یا محصول است و اگر به درستی انجان شود، می‌تواند در موفقیت یک برند، دخیل باشد.

در این مقاله از آژانس تبلیغاتی هیوا، قصد داریم از صفر تا صد بازاریابی رویداد را با یکدیگر مرور کنیم و بیشتر با آن آشنا شویم.

ایونت مارکتینگ چیست؟

بازاریابی رویداد یا همان ایونت مارکتینک (Event Marketing) تعریف بسیار ساده و واضحی دارد! رویداد مارکتینگ، یکی از انواع استراتژي‌های بازاریابی به شمار می‌رود و می‌توانیم آن را  این طور برای شما شرح دهیم:

«اگر برای تبلیغ و معرفی یک برند یا محصول از رویدادهای اجتماعی، سمینارها، مراسم‌ها و یا ایونت‌ها استفاده کنیم، به این روش، ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد گفته می‌شود.»

تعریف ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد

همه چیز کاملا آشکار است و به همین جهت، شاید بتوان گفت که ایونت مارکتینگ، یکی از ساده‌ترین استراتژي‌های بازاریابی است؛ اما در عین حال، بسیار موثر نیز هست.

هر اندازه که خلاقیت و نوآوری ما به عنوان صاحب برند در این استراتژی بیشتر باشد، به همان اندازه نیز روش ما، موثرتر و موفق‌تر خواهد بود.

گفتنی است که این ایونت‌ها برای تبلیغ و معرفی محصول، هم می‌توانند به صورت حضوری برگزار شوند و هم به صورت غیرحضوری.

به‌ علاوه، ممکن است ممکن است که کمپین بازاریابی رویداد، به ۳ شکل برگزار شود:

  • یک برند خودش از صفر تا صد ایونت را برگزار کند،
  • یا اینکه به عنوان میهمان در یک ایونت دیگر شرکت کند،
  • و یا اینکه می‌تواند برای برگزاری ایونت، از اسپانسرها کمک بگیرد.

 

انواع مدل‌های ایونت مارکتینگ

این استراتژی بازاریابی را می‌توان به اشکال و اقسام مختلفی پیاده‌سازی کرد.

هرچند که ماهیت کار یکی است، اما روش‌های زیادی برای برگزاری یک رویداد و پروموت کردن برند یا محصول وجود دارد. در ادامه، با متداول‌ترین انواع مدل ‌های ایونت مارکتینگ، آشنا خواهیم شد.

در این بخش هم به مدل‌های حضوری و هم به مدل‌های غیرحضوری اشاره خواهیم کرد.

انواع مدل های ایونت مارکتینگ

کنفرانس

ساده‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین نوع برای بازاریابی رویدادی، برگزاری کنفرانس است. کنفرانس‌ها را معمولا خود برند یا کمپانی بزرگ‌تر برگزار می‌کند و شما می‌توانید در طی آن، به معرفی برند، محصول یا خدمات خود بپردازید.

نمایشگاه

نمایشگاه نیز از پرطرفدار‌ترین بسترها برای ایونت مارکتینگ به شمار می‌رود. نمایشگاه (Exhibition) معمولا حول یک محور خاص در زمینه تکنولوژی، صنعت، هنر و یا… می‌گردد. شما می‌توانید بسته به حوطه تخصص خود، در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا کرده و خودتان را معرفی کنید.

سمینار

برگزاری سمینار، یک روش تخصص‌تر و محدود‌تر برای معرفی برند و محصول است. در سمینارها معمولا افراد کمتر و با تخصص بیشتر دعوت می‌شوند. سمینار علاوه بر آنکه برند یا محصولی را تبلیغ می‌کند، می‌تواند جنبه‌ای علمی و آموزشی نیز داشته باشد.

کیوسک‌های پاپ آپ

این روش، از جمله تازه‌ترین مدل های بازاریابی رویداد به شمار می‌رود.

منظور از کیوسک‌های پاپ آپ، همان دستفروش‌هایی هستند که در نقاط مختلف شهر، از پارک‌ها گرفته تا پاساژها حضور دارند و محصول یا خدمات برندی خاص را معرفی کرده و می‌فروشند.

این روش از جمله روش‌های ارزان و البته موثر به حساب می‌آید.

افتتاحیه‌ها و جشن‌ها

اگر برند شما ارائه دهنده محصول یا خدماتی است که عامه مردم می‌توانند از آن استفاده کنند، استفاده از این روش، بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

این روش را می‌توان بر دو نوع در نظر گرفت؛ اول چیزی شبیه به همان مدل نمایشگاه است که پیش‌تر گفتیم. دومی نیز جشن و یا افتتاحیه‌ای است که خود برند برگزار می‌کند.

هیچ چیز مثل یک افتتاحیه و یا جشن مهیج، نمی‌تواند مشتری جذب کند!

وورک شاپ

این روش نیز از جمله روش‌های نوآورانه و تازه برای ایونت مارکتینگ است.

این روش را می‌توان ترکیبی از مدل چندین نوع مدل دیگر دانست، زیرا که دست شما به عنوان صاحب برند برای برگزاری آن، حسابی باز است.

این روش را می‌توان مثل یک سمینار، در یک نمایشگاه، یا یک کیوسک پاپ آپ برگزار کرد!

 مزایای ایونت مارکتینگ چیست؟

همان طور که در ابتدا این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، ایونت مارکتینگ اگر به درستی انجام شود و اگر به اندازه کافی با خلاقیت و نوآوری آمیخته باشد، می‌تواند بسیار موثر و مفید باشد.

اما دقیقا چگونه و از چه طریقی؟ به عبارت دیگر، این استراتژی بازاریابی چه مزایایی برای ما و مخاطب دارد که تا به این اندازه از آن تمجید می‌شود؟

از جمله مزایای ایونت مارکتینگ، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مزایای ایونت مارکتینگ

پیدا کردن مشتریان واقعی

آمار موجود نشان می‌دهد که میزان جذب مشتری در زمان ایونت مارکتینگ، بسیار بیشتر از سایر استراتژی‌ها است.

با استفاده از این روش، نه‌تنها مشتری‌های بیشتری پیدا می‌کنید، که فروش خود را بالا می‌برید و شانس بیشتری برای تبدیل کردن مشتری‌ها عادی به مشتری وفادار خواهید داشت.

افزایش ارتباط و تعامل بیشتر با مشتری

از دیگر مزایای استفاده از این استراتژي در بازاریابی، آن است که مشتری می‌تواند به صورت مستقیم با برند آشنا شود و حتی از آن بهتر، با برند ارتباط برقرار کند.

ارتباط مستقیم با برند و آشنایی با محصول و خدمات از نزدیک، مشتریان بسیاری را به خود جذب خواهد کرد.

بهبود چهره برند

از دیگر مزایای استفاده از بازاریابی رویداد، آن است که می‌تواند چهره برند را در بین مخاطب و مشتری، ارتقا دهد.

اگر معرفی برند به درستی انجام بگیرد، برند نه تنها در بین مخاطبان محبوب‌تر خواهد شد، بلکه به جایگاه و پرستیژ بالاتری نیز خواهد رسید.

این نکته را نیز نباید از قلم انداخت که با این استراتژی، آگاهی مخاطب نیز از برند ما، بیشتر خواهد شد.

ترویج فرهنگ آموزش در بازاریابی

اگر نگاهی به مدل های ایونت مارکتینگ داشته باشید، خواهید دید که اکثر آن‌ها، جنبه‌ای آموزشی و گاه تخصصی و علمی دارند.

همین عامل نه‌تنها باعث ترویج فرهنگ آموزش در بازاریابی می‌شود، که می‌تواند نقش مهمی در موفقیت برند و افزایش فروش و درآمد نیز داشته باشد.

سوالات متداول

ایونت مارکتینگ چیست؟

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد، نوعی از بازاریابی که در آن، برند یا محصول در طی یک رویداد یا ایونت، به مخاطب معرفی می‌شود.

انواع مدل های ایونت مارکتینگ کدام است؟

ایونت مارکتینگ انواع و اشکال مختلفی دارد؛ سمینار، کنفرانس، سمینار، میزگرد، نمایشگاه، افتتاحیه و جشن، کیوسک‌های تبلیغاتی و وورک شاپ از جمله آن‌هاست.

مزایای استفاده از ایونت مارکتینگ چیست؟

این استراتژی می‌تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد، از جمله افزایش جذب مشتری و فروش، افزایش تعامل با مشتری، افزایش آگاهی از برند و…

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *