آشنایی با اینفلوئنسر مارکتینگ و نحوه ارتباط با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر در شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص اگر در اینستاگرام فعالیت داشته باشید، بدون شک عنوان «اینفلوئنسر» را بارها و بارها شنیده باشید.

افراد تاثیرگذار یا همان اینفلوئنسرها امروزه نقش پررنگی در زندگی ما دارند و شگفت‌زده خواهید شد اگر بدانید که یکی از پرثمرترین استراتژي‌های تبلیغاتی برای برندها، همکاری با همین اینفلوئنسرهاست.

تعریف اینفلوئنسر

در این مقاله از آژانس تبلیغاتی هیوا، می‌خواهیم بررسی کنیم که اصلا اینفلوئنسر کیست و به چه کسی اینفلوئنسر گفته می‌شود.

خواهیم دید اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چه ماهیتی دارد؟ این استراتژی چه مزایایی می‌تواند به دنبال داشته باشد و در آخر، بررسی خواهیم کرد که چطور می‌توان با یک اینفلوئنسر ارتباط برقرار کرد. با ما همراه باشید.

بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی در سال گذشته، از اینفلوئنسر مارکتینگ برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرده‌اند.

برای آشنایی بیشتر با موفق‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی، توصیه می‌کنیم که مقاله «موفق‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی ۲۰۲۲» را مطالعه کنید.

اینفلوئنسر کیست؟

اولین چیزی که باید در این مقاله بررسی کنیم، هویت اینفلوئنسر است. اینفلوئنسر به چه کسی گفته می‌شود و چنین افرادی اصلا چه کاری انجام می‌دهند؟ به ساده‌ترین بیان ممکن، اینفلوئنسر را می‌توان این‌طور تعریف کرد:

«اینفلوئنسر یا همان فرد تاثیرگذار، فردی است که به واسطه کار خود، می‌تواند روی عده کثیری از مردم، تاثیر بگذارد. مردم این فرد را به خوبی می‌شناسند، با کارش آشنا هستند، او را دوست دارند و از گفته‌ها و رفتارهایش، تاثیر می‌پذیرند.»

این افراد را می‌توان در دسته‌بندی‌های گوناگونی جای داد. از جمله تقسیم‌بندی‌های رایج، می‌توان به تقسیم‌بندی بر اساس تعداد فالوئرها، بر اساس نوع محتوایی که تولید می‌کنند، برای اساس میزان تاثیرگذاری و… اشاره کرد. دسته‌بندی دیگری نیز وجود دارد که در آن، می‌توان اینفلوئنسرها را بر اساس بازاری که در آن فعالیت می‌کنند، تقسیم‌بندی کرد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

حال که می‌دانیم اینفلوئنسر کیست و چه کاری انجام می‌دهد، اکنون درک اینفلوئنسر مارکتینگ نیز بسیار ساده‌تر خواهد بود. این روش از بازاریابی را می‌توان به شکل زیر تعریف کرد:

«اینفلوئنسر مارکتینگ، به شیوه‌ای از بازاریابی گفته می‌شود که در آن، از اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار برای تبلیغ برند یا محصول، استفاده می‌شود.»

تعریف اینفلوئنسر مارکتینگ

این تبلیغات می‌تواند به هر شکلی باشد؛ برندهای مختلف، معمولا برندها و یا محصولات خود را به اینفلوئنسرها ارائه می‌دهند؛ این افراد نیز از آن محصول یا خدمات استفاده می‌کنند و سپس نظر و تجربیات خود را با مخاطبانشان در میان می‌گذارند. محتوای تولید شده ممکن است هر شکلی داشته باشد، از ویدیو و عکس گرفته، تا صورت و متن؛ اما معمولا این اتفاق در بستر اینستاگرام و به صورت پست و استوری رخ می‌دهد.

مزایای استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

در دنیای امروز، بیشتر از نیمی از زندگی روزمره مردم، در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد. همین دلیل خود کافی است برای اینکه روش‌های قدیمی و کهنه بازاریابی را کنار بگذاریم و به‌جایش به استراتژی‌های مدرن‌تر روی بیاوریم. اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از همین روش‌های مدرن و البته پربازده است که می‌تواند مزایای زیر را برای ما به همراه داشته باشد:

اینفلوئنسر مارکتینگ بستری برای بازاریابی

  • اینفلوئنسرها دنبال‌کنندگان فراوانی دارند؛ این افراد از اینفلوئنسرها حرف‌شنوی دارند و همانطور که از اسمش پیداست، تاثیر فراوانی از آن‌ها می‌پذیرند.
  • این دنبال‌کنندگان به راحتی به اینفلوئنسرها اعتماد می‌کنند و اینفلوئنسرها نیز می‌توانند به راحتی دنبال‌کنندگانشان را برای هر چیزی متقاعد کنند.
  • دنبال‌کنندگان اینفلوئنسرها، خودشان یک بازار بزرگ از مشتری‌های احتمالی هستند و می‌توان به راحتی به آن‌ها دسترسی داشت.
  • حتی اگر در این نوع بازاریابی به مشتریان ما افزوده نشود، آگاهی از برند ما افزایش یافته و این موضوع بعدا برای ما و برند ما، مفید خواهد بود.
  • تحقیقات ثابت کرده‌اند که نرخ بازگشت سرمایه در اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار بالاست و به ازای هر دلاری که در این نوع بازاریابی خرج می‌شود، حدود ۶.۵ دلار سود حاصل می‌شود.

خلاصه‌ای از مراحل اینفلوئنسر مارکتینگ

برای اینکه بتوانیم یک کمپین موفق راه‌اندازی کنیم، می‌توانیم مراحل زیر را در پیش بگیریم:

  1. ابتدا اهداف خود را مشخص کنید و به خوبی از برند و محصولات و خدمات آن، اطلاع حاصل کنید.
  2. سپس به سراغ مخاطبان هدف خود بروید. شناخت مخاطب هدف به شما کمک خواهد کرد که بهترین خود را ارائه دهید و مخاطب را به خود جذب کنید.
  3. بستر فعالیت خود را انتخاب کنید. منظور از بستر در این مورد، در حقیقت همان شبکه اجتماعی مورد نظر شماست.
  4. در مرحله بعد، باید به سراغ انتخاب اینفلوئنسر مورد نظر خود بروید. در نهایت نیز با او تماس گرفته و ارتباط برقرار کنید.

شناخت مشتری و آگاهی از نیازها و علایق او، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی کمپین‌های بازاریابی است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «تحقیقات بازار چیست» را مطالعه فرمایید.

نحوه ارتباط با اینفلوئنسرها

اکنون زمان آن فرا رسیده است که با یک اینفلوئنسر ارتباط برقرار کنیم و کمپین بازاریابی خود را آغاز نماییم. برای این کار، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

پیدا کردن اینفلوئنسر مناسب

اول از همه با در دست داشتن اطلاعات کافی درباره محصول برند، به سراغ اینفلوئنسرهای مرتبط بروید. زمینه همکاری اینفلوئنسر مورد نظر شما، باید با محصولات و خدمات برند شما، هماهنگی داشته باشد. برای انتخاب بهترین مورد، می‌توانید یک لیست از  نفر برتر تهیه کنید و از بین آن‌ها، یک به یک مناسب‌ترین را بررسی نمایید.

پیام ارتباطی را حاضر کنید

بعد از انتخاب اینفلوئنسر مناسب، باید با او ارتباط برقرار کنید. پیام اولیه برای ارتباط با اینفلوئنسر بسیار اهمیت دارد؛ زیرا که اولا می‌تواند او را برای همکاری با شما متقاعد کند، دوم آنکه می‌تواند نشان از پرستیژ و سطح بالای فعالیت‌های برند شما داشته باشد. به همین علت باید پیامی درخورد و اصولی طراحی کرده و ارتباط را با اینفلوئنسر مورد نظر، آغاز کنید.

در ذهن اینفلوئنسر ارزش ایجاد کنید

بعد از اینکه اینفلوئنسر مورد نظر به شما پاسخ مثبت داد، زمان آن رسیده که او را برای همکاری، متقاعد کنید. برای این کار، بهترین روش این است که در ذهن او ارزش ایجاد کنید و به او بقبولانید که همکاری با شما می‌تواند برای او نیز سودآور باشد. مسائل مالی نیز درست در همین زمان مطرح می‌شوند. ارزش پیشنهادی خود را در هنگام گفتگوها برای اینفلوئنسرها می‌توانید در چنین موقعیتی مطرح کنید.

همکاری خود را پیگیری کنید

بعد از قبول همکاری از طرف اینفلوئنسر نظر، باید جزییات همکاری خود را نیز با او هماهنگ کنید. معمولا در این مرحله، یک مدت زمان مشخص باید صبر کنید تا اینفلوئنسرشما، کارش را انجام دهد. اما خب این موضوع به تنهایی کافی نیست. زمانی که شما همکاری خود را با اینفلوئنسر آغاز کرده‌اید، باید برای پیگیری این همکاری نیز تلاش کنید. ارتباط خود را به هر شکل حفظ کنید و از نتیجه همکاری خود، اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

اینفلوئنسر کیست؟

به کسی گفته می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی دنبال‌کنندگان زیادی دارد و می‌تواند بر روی مخاطبان خود، تاثیر بسزایی بگذارد.

اینفلوئنسر مارکتینگ به چه چیزی گفته می‌شود؟

اگر ما برای بازاریابی برند خود از اینفلوئنسرها کمک بگیریم، برند و محصولات خودمان را از طریق آنان به مخاطب معرفی کنیم، به آن اینفلوئنسر مارکتینگ گفته خواهد شد.

کدام نوع اینفلوئنسر برای برند ما مناسب است؟

گزینه‌ای که زمینه فعالیت و تولید محتوایش با محتوای برند ما همخوانی داشته باشد، می‌تواند بهترین انتخاب برای همکاری و بازاریابی به شمار رود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *