لید چیست؟ چطور می توان تعداد آن را افزایش داد؟

لید چیست؟

یکی از کلیدی‌ترین اصطلاحاتی که در حوزه بازاریابی به گوشتان خواهد خورد، لید است. تعریف لید بسیار ساده است؛ اما در عین این سادگی، بسیار اهمیت دارد و حتی می‌توان گفت که حیات و ممات یک کسب و کار، به تعداد لیدها، کیفیت‌ها آن‌ها و افزایش آن‌ها بستگی دارد. اما لید یا سرنخ چیست؟ پاسخ به این سوال را خیلی از افراد هنوز هم به درستی نمی‌دانند.

در این مقاله از آژانس تبلیغاتی هیوا، می‌خواهیم مفهوم لید یا همان سرنخ را در کنار هم بررسی کنیم. در این مقاله خواهیم دید که لید چیست، چه اهمیتی برای کسب و کار ما دارد، چطور می‌توان تعداد لیدها را افزایش داد و چطور می‌توان آن‌ها را ماندگار کرد. در نهایت نیز از روش‌های ارزیابی لیدها آگاه خواهیم شد. پس با ما همراه باشید.

هر کمپین دیجیتال مارکتینگ، با جمع‌آوری لید آغاز می‌شود. اگر دوست دارید درباره این کمپین‌ها و چگونگی راه‌اندازی آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله «کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست» را مطالعه فرمایید.

لید چیست؟

اولین چیزی که قبل از هر چیز در این مقاله بررسی خواهیم کرد، مفهوم لید است. لید یا همان سرنخ را می‌توان به این شکل تعریف نمود:

«به هر شخص یا سازمانی که از کسب و کار و برند ما کسب اطلاع کرده و می‌خواهد به نحوی با آن ارتباط برقرار کند، لید یا سرنخ گفته می‌شود.»

تعریف لید یا سرنخ

در کسب و کارهای سنتی، لید را می‌توان همان پاخور مغازه در نظر گرفت؛ کسانی که وارد فروشگاه می‌شوند، از محصولات دیدن می‌کنند، از فروشنده سوال می‌کنند، ولی خب ممکن است در نهایت، برای خرید اقدامی نکنند.

فرایند تبدیل شدن به لید، حتی ممکن است با جستجوی نام برند ما در گوگل آغاز شود؛ زیرا که مخاطب به هر شکلی که بوده، می‌خواهد درباره کسب و کار ما اطلاعات جمع‌‌آوری کند و در مراحل بعدی، ارتباط خودش را جدی‌تر و عمیق‌تر کند.

در این میان، باید توجه داشته باشید که لید خوب، لیدی است که خودش برای ارتباط و کسب اطلاع از برند ما قدم بردارد؛ اگر ما خودمان به صورت مستقیم با مخاطبان ارتباط برقرار کنیم و بخواهیم آن‌ها را به لید تبدیل کنیم، معمولا نتایج خوبی به دست نخواهیم آورد.

انواع لید کدام است؟

در بازاریابی می‌توان لید را انواع و اقسام مختلفی تقسیم‌بندی کرد. لیدها همگی بخشی از چرخه خرید به شمار می‌روند و به همین دلیل، در هر جایگاهی که از این چرخه باشند، ماهیتی متفاوت از دیگری خواهند داشت.

انواع لید را در چرخه فروش هر کسب و کار، می‌توان به شکل زیر شرح داد:

لید بازاریابی

اولین سطح از لیدها را لیدهای بازاریابی تشکیل‌ می‌دهند. این افراد، کسانی هستند که صرفا نظرشان به تبلیغات و فعالیت تیم بازاریابی شما جذب شده است.

لید فروش

یک مرحله بالاتر از مرحله قبل، لید فروش جای می‌گیرد. این لید برای خرید محصولات شما مصمم شده است و قصد دارد تا اطلاعات بیشتری درباره محصولات شما به دست آورد؛ اما هنوز برای خرید اقدام نکرده است.

لید محصول

زمانی که مخاطبان از تست‌های رایگان محصولات شما استفاده می‌کنند، به آن‌ها لید محصول گفته می‌شود. این افراد محصول شما را تجربه کرده‌اند و به احتمال زیاد، حاضر به پرداخت هزینه برای خرید آن هستند.

لید خدمات

و نوع آخر از لید، لیدهایی هستند که به صورت مستقیم با بخش خدمات مشتریان برند شما تماس می‌گیرند و رضایت خود را برای استفاده از محصول یا خدمات شما، اعلام می‌کنند.

دلایل اهمیت لید برای کسب و کارها

همان طور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، حیات و ممات هر کسب و کار، به لیدهای آن بستگی دارد. جذب لید، اولین قدم برای رسیدن به مشتری واقعی است و هر اندازه هم که تعداد مشتریان بیشتر باشد، می‌توان از موفقیت کسب و کار، اطمینان بیشتری داشت.

از دیگر دلایلی که می‌توانی برای اهمیت لید در کسب و کار مطرح کنیم، موارد زیر هستند:

لید دسترسی به مخاطبان هدف را آسان می‌کند

زمانی که بتوانید برای کسب و کار خود لید تولید کنید، راحت‌تر می‌توانید به مشتریان هدف هم دسترسی پیدا کنید.

لید آگاهی از برند را افزایش می‌دهد

هرچقدر که تعداد لید شما بیشتر باشد، آگاهی از برند شما نیز افزایش یافته است. این دو موضوع ارتباط تنگاتنگی با هم دارند؛ تولید لید، می‌تواند آگاهی از برند را افزایش دهد و آگاهی از برند هم می‌تواند تعداد لید و در نهایت مشتری را بیشتر کند.

لید به تحقیقات بازار کمک می‌کند

با استفاده از روش‌هایی که تولید لید را زیاد می‌کنند، می‌توانید اطلاعات مشتریان را نیز جمع‌آوری کنید. جمع‌آوری اطلاعات مشتریان بخشی از تحقیقات بازار است و می‌تواند به موفقیت کسب و کار شما کمک کند.

لید وفاداری به برند را افزایش می‌دهد

با استفاده از لیدها و مزایایی که به همراه دارند، برند ما می‌توانند گروه‌های کوچک‌ترین از مشتریان را تشکیل دهند و سپس با استفاده از راهکارهای مختلف، میزان وفاداری این گروه‌های کوچک را بیشتر کنند.

مزایای لید

تحقیقات بازار همان شناخت مخاطبان است. شناخت مخاطب نیز به ما کمک می‌کند که محصولات و خدمات خود را مطابق با نیاز آن‌ها ارائه دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله «تحقیقات بازار چیست» را مطالعه فرمایید.

چطور می‌توانیم لید تولید کنیم؟

حالا رسیدیم سر اصل مطلب! حال که انواع لید را می‌شناسیم و از دلایل اهمیت آن را نیز می‌شناسیم، زمان آن رسیده است که برای تولید و جمع‌آوری لید تلاش کنیم. این بخش و مراحلی که در آن ذکر خواهیم کرد، کلید موفقیت شما خواهند بود.

راه های تولید لید

مراحل تولید لید به شرح زیر است:

ساخت لندینگ پیج

اولین قدم برای اینکه بتوانید لید تولید کنید، ساخت یک لندینگ پیج یا صفحه فرود در وبسایت است. با استفاده از گزینه‌های CTA یا همان اقدام برای عمل در این صفحات، می‌توانید لید تولید کنید.

ایمیل مارکتینگ یا تبلیغاتی پیامکی

با دریافت اطلاعات مشتری در صفحات فرود، می‌توانید ایمیل مارکتینگ یا تبلیغاتی پیامکی را آغاز کنید. این استراتژی می‌تواند لید را یک قدم به مشتری شدن، نزدیک‌تر کند. توجه داشته باشید که خلاقیت در این روش، بسیار مهم است.

برای اینکه بدانید چطور می‌توانید استراتژی تبلیغات پیامکی موفقی داشته باشید، می‌توانید مقاله «چطور پیامک تبلیغاتی موثر بنویسیم» را مطالعه فرمایید.

ارائه رایگان محصولات یا خدمات

از دیگر روش‌هایی که می‌تواند مخاطب را به راحتی به یک مشتری تبدیل کند، ارائه محصول یا خدمات رایگان است. هیچ مخاطبی از تست رایگان بدش نمی‌آید؛ پس این روش می‌تواند بسیار موثر باشد.

به‌کارگیری اصول سئو

سئو یا همان بهینه‌سازی موتور جستجو گوگل، یکی از بهترین راهکارهای افزایش لید در وبسایت به شما می‌رود. شما می‌توانید با سئو کردن وبسایت خود، به بیشترین میزان ممکن دیده شوید و بالاترین امتیازهای گوگل را به خود اختصاص دهید.

انتشار ریپورتاژ در سایت‌های خبری

تولید محتوا برای کسب و کار و انتشار آن در بسترهای مختلف، می‌تواند از موثرترین مراحل تولید لید به شمار رود. شما می‌توانید محصول، خدمات یا برند خود را در این ریپورتاژها معرفی کرده و آن‌ها را در سایت‌های خبری مختلف، منتشر کنید.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شاید بتوان گفت که بهترین بستر برای جذب لید، همین شبکه‌های اجتماعی هستند. به باور متخصصان امر، شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، می‌توانند بهترین لیدها را تولید کنند و حتی بیشترین میزان مشتری را فراهم کنند.

استراتژي بازاریابی ویروسی

و به عنوان آخرین روش برای تولید لید، می‌توانی به استفاده از بازاریابی دهان به دهان اشاره کنیم. در این روش، باید کاری کنیم که ابتدای لیدهای فعلی به مشتری تبدیل شوند؛ سپس همین مشتری‌ها می‌توانند با تبلیغ محصول و برند ما، لیدهای تازه‌ای برایمان به ارمغان بیاورند.

اولین قدم برای جمع‌آوری و تولید لید، ساخت یک وبسایت برای کسب و کار است. برای اینکه بدانید چرا وجود وبسایت برای هر کسب و کار ضروری است، توصیه می‌کنیم که مقاله «اهمیت طراحی سایت برای کسب و کارها» را مطالعه فرمایید.

سوالات متداول

لید چیست؟

لید یا سرنخ، به هر کسی گفته می‌شوند که می‌خواهد به نوعی، با برند ما ارتباط برقرار کند و آن را بیشتر بشناسد.

چرا لید مهم است؟

لید را می‌توان حیات و ممات هر کسب و کار دانست، لید می‌تواند به مشتری تبدیل شود، می‌تواند آگاهی از برند را افزایش دهد و در نهایت، به سوددهی کسب و کار ما کمک کند.

از چه راه‌هایی می‌توان لید تولید کرد؟

با استفاده از گزینه‌های اقدام به عمل در لندینگ پیج، با استفاده از تولید ریپورتاژ، با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، با ارائه رایگان خدمات یا محصول و یا سئو کردن سایت، می‌توان لید را افزایش داد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *