تبلیغات هولوگرامی چیست و چه مزایایی دارد؟

تبلیغات هولوگرامی چیست؟

از جمله پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌هایی که امروز از آن برای تبلیغات استفاده می‌شود، می‌توان به تبلیغات هولوگرامی اشاره کرد. تکنولوژی هولوگراف از جمله تازه‌ترین فناوری‌هایی است که مرز بین واقعیت و دنیای مجازی به حداقل میزان ممکن رسانده است و آن قدر در زندگی روزمره ما نفوذ کرده است که حتی برای تبلیغات و بازاریابی نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

در این مقاله از مجله آژانس تبلیغاتی هیوا، می‌خواهیم درباره ماهیت تبلیغات هولوگرامی با شما عزیزان صحبت کنیم. ابتدا نگاهی به چیستی این تکنولوژی خواهیم داشت و تاریخچه آن را نیز مرور خواهیم کرد. در ادامه به روش‌های استفاده از آن، ابزارهای به‌کارگیری آن خواهیم پرداخت. سپس به سراغ فواید آن در بازاریابی خواهیم رفت و آینده آن را نیز در کنار هم بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فناوری هولوگرام به زبان ساده؟

تصاویر سه‌بعدی بخشی مهم از زندگی امروز ما هستند و به ما کمک می‌کنند تا تصاویر موجود در فضای مجازی با دقت و کیفیت بیشتری ببینیم، حس کنیم و درک کنیم. اما با ورود فناوری هولوگراف و به کارگیری آن برای اهداف گوناگون، ارتباط با تصاویر و محتوای فضای مجازی نیز رنگ و بویی تازه به خود گرفت.

به ساده‌ترین زبان ممکن، می‌توانیم بگوییم که فناوری هولوگرام، نوعی بسیار پیشرفته‌تر از تصاویر سه‌بعدی است؛ به‌طوری که این تصاویر ایجاد شده با تکنولوژی هولوگرام، فرق چندانی با واقعیت ندارد و می‌‌توان آن‌ها را از هر زاویه‌ای مشاهده کرد. این تصاویر به‌گونه‌ای هستند که گویی تصویر مورد نظر درست جلوی ماست و  می‌توانیم از طرف که خواستیم، به آن نگاهی بیندازیم؛ همانند یک گلدان که بی‌جان در یک نقطه ثابت است و ما با گردش به دور آن می‌توانیم از زوایای مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم.

نوع پیشرفته تبلیغات هولوگرامی

تاریخچه فناوری هولوگرام

فناوری هولوگرام را می‌توان از جمله قدیمی‌ترین آرزوهای بشر دانست. اگر بخواهیم ایده این فناوری را بررسی کنیم، باید به قرن نوزدهم و سال‌های ۱۸۹۰ میلادی بازگردیم. ایده اولیه این فناوری در طول سالیان دراز دستخوش تغییر شد و شکل نهایی آن نیز در همین سال‌ها به دست ما رسیده و در حوزه‌های گوناگون به کار می‌رود.

در آن زمان شاید استفاده از این فناوری همچون یک رویا بود، اما امروزه به بهترین شکل محقق شده است. استفاده از این تکنولوژی در دنیای امروز واقعی کردن تصاویر مجازی با استفاده از دستگاه‌های مختلف، تجربه خرید و ارتباط را هرچه بیشتر برای کاربران، رضایت‌بخش کرده است؛ تا جایی که برخی از برندهای برای تبلیغ محصولات خود از آن استفاده می‌کنند.

فناوری هولوگرام چطور کار می‌کند؟

آشنایی با فناوری های پشتیبانی کننده تبلیغات هولوگرامی، از جمله نمایشگرهای هولوگرامی و سیستم‌های تولید تصویر ثلاثی بعدی (سه بعدی) به ما کمک می‌کند که هرچه بیشتر با این تکنولوژی آشنا شویم و سازوکار آن را به بیشترین میزان ممکن درک کنیم. برای اینکه بتوان از این تکنولوژی به صورت مستقیم استفاده کرد، باید از پروژکتورها و صفحات نمایش مخصوصی استفاده کرد.

این پروژکتورها که معمولا از چراغ‌های LED پیشرفته استفاده می‌کنند، می‌تواند با تاباندن نور و همینطور کمک گرفتن از شکست نور بر روی صفحه نمایش مخصوص، نوعی از تصاویر سه بعدی ایجاد کنند که گویی آن تصویر همانند یک جسم واقعی رو به روی کاربر قرار دارد. همه چیز به زاویه تابش نور بستگی دارد. بد نیست بدانید که برخی از پروژکتورهای مخصوص این فناوری، ثابت هستند و برخی دیگر قابل حمل، برای استفاده از برخی آن‌ها باید عینک‌های مخصوص به کار برد و برخی دیگر با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده هستند.

ایده استفاده از تصاویر سه بعدی در هولوگرام

موارد استفاده از هولوگرام در تبلیغات چیست؟

در کسب و کار بازاریابی، می‌توان موارد استفاده بسیاری را برای تکنولوژی هولوگرام مطرح نمود. بیشترین میزان استفاده از این تکنولوژی، برای معرفی محصول است؛ به این شیوه که محصول با استفاده از تکنولوژي، در معرض دید مخاطب قرار می‌گیرد و مخاطب می‌تواند قبل از اقدام برای خرید، محصول مورد نظر خود را از هر نظر بررسی کرده و سپس اقدام نماید.

درست به همین دلیل، ممکن است استفاده از این فناوری‌ را در فروشگاه‌های بسیار شاهد باشید. علاوه بر فروشگاه‌ها، استفاده از این تکنولوژی را می‌توان در اماکن دیگری همچون بیلبوردهای تبلیغاتی، کیوسک‌های تبلیغاتی، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و… شاهد باشید. از همین روی می‌توان گفت که دست سازندگان و صاحبان برند برای استفاده از این تکنولوژی، حسابی باز است و محدودیتشان، تنها به میزان خلاقیتشان بستگی دارد.

همان طور که مشاهده کردید، مهم‌ترین موارد استفاده از تبلیغات هولوگرامی، در زیرمجموعه تبلیغات محیطی قرار می‌گیرد.

بیشترین موارد استفاده از تبلیغات هولوگرامی

برای آشنایی بیشتر با این استراتژی تبلیغاتی، می‌توانید مقاله «تبلیغات محیطی چیست» را مطالعه فرمایید.

مزایای استفاده از تبلیغات هولوگرامی چیست؟

شاید مهم‌ترین بخشی که در این مقاله از صحبت کنیم، همین بخش باشد. اطلاع از مزایای تبلیغات هولوگرامی می‌تواند کمک کند که با آگاهی بیشتری از آن استفاده کنید و به لطف آن، کمپین‌های بازاریابی خود را ارتقا ببخشیم.

از مهم‌ترین مزایای تبلیغات هولوگرامی در بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلب توجه مخاطب به بیشترین میزان ممکن

مهم‌ترین و اساسی‌ترین هدف از تبلیغات، آن است که هرچه بیشتر دیده شویم؛ برای اینکه دیده شویم باید توجه مخاطب را به بیشترین میزان ممکن جلب کنیم و برای این کار نیز باید خلاقیت به خرج دهیم. استفاده از تبلیغات هولوگرامی می‌تواند این هدف را به بهترین شکل ممکن برای ما فراهم آورد و هدف ما را برای دیده شدن و جلب توجه مخاطب، در نتیجه آن نیز افزایش مشتری، به بهترین شکل ممکن برآورده سازد.

مهم ترین مزایای استفاده از تبلیغات هولوگرامی

نرخ تعامل را افزایش می‌دهد

استفاده از تبلیغات هولوگرامی می‌تواند باعث افزایش تعامل مخاطب با برند و محصولات ما شود. از آنجایی که این فناوری بسیار جدید است و هنوز آنقدرها که باید و شاید همه‌گیر نشده است، می‌تواند به‌خوبی توجه مخاطبان را به خود جلب کند. استفاده از این فناوری هنوز برای بسیاری از مخاطبان جذابیت دارد و زمانی که مخاطب این نوع تبلیغات را در جایی مشاهده کند، اندکی صبر می‌کند، به خوبی درگیر تبلیغات شما می‌شود و به دنبال آن نیز احتمال اینکه بخواهد محصول واقعی را خریداری کنید، بسیار بیشتر خواهد شد.

سازگاری با نیازهای بازار

یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از تبلیغات هولوگرامی آن است که می‌تواند به خوبی با نیازهای بازار هماهنگ و سازگار باشد. سازگاری این فناوری با نیازهای روز، این امکان را برای برندها به ارمغان می‌آورد هر جا که نیاز بود، از آن استفاده کنند و توجه مخاطبان را به بهترین شکل جلب نمایند. در آینده‌ای نه‌چندان دور، می‌توان هر نوع محصول یا خدماتی را به راحتی با این فناوری تبلیغ نمود و نیاز بازار را به خوبی به کمک آن پوشش داد.

افزایش اعتبار و پرستیژ برند

و در نهایت، استفاده از تبلیغات هولوگرامی می‌تواند موجب اعتبار برند شما را تا چند برابر افزایش دهد. همان طور که خودتان نیز متوجه آن شدید، این تکنولوژی بسیار خاص و کمیاب است؛ فلذا هر برندی که بتواند استفاده از آن را در برنامه خود قرار دهد و امکانات به‌کارگیری آن را فراهم کند، بدون شک از دیگر برندها و رقبای موجود، بالاتر خواهد بود. مخاطبان نیز به خوبی متوجه این موضوع خواهند شد و برند شما را به عنوان اولویت خود قرار خواهند داد.

فناوری هولوگرامی برای برندها

موارد موفق استفاده از تبلیغات هولوگرامی

استفاده از تبلیغات هولوگرامی هرچند محدود و اندک است، اما همان میزان محدود نیز به خوبی در دنیا سر و صدا به پا خواهد کرد و توجه طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جلب خواهد کرد. در ادامه، با سه نمونه از موفق‌ترین موارد استفاده از تبلیغات هولوگرامی در دنیا آشنا خواهیم شد:

عروسک باربی هولوگرامی

در سال ۲۰۱۷، شرکت تولیدکننده عروسک‌های باربی تصمیم گرفت در نمایشگاه اسباب بازی نیویورک،  از این تکنولوژی منحصر به فرد استفاده کند. این نمایشگاه به یکی از موفق‌ترین تجربه‌های شرکت سازنده تبدیل شد و توانست توجه افراد بسیاری را به خود جلب کند. متاسفانه استفاده از این تکنولوژی توسط این شرکت، چندان ادامه نیافت.

ویترین فروشگاه نایکی در لندن

شعبه لندن فروشگاه کفش برند نایکی، یکی از موفق‌ترین استفاده‌ها از تکنولوژی هولوگرامی در دنیا به شمار می‌رود. در این فروشگاه، به جای آنکه کفش‌ها را به صورت مستقیم در معرض دید مشتریان قرار دهند، از تکنولوژی هولوگرامی استفاده کردند. این کار نه تنها توانست توجه مشتریان را جلب کند، بلکه مزایای بی‌شمار دیگری از جمله امنیت فروشگاه‌ها را نیز برای برند فراهم آورد.

برند نایک از تبلیغات هولوگرامی

 

برند نایک در فناوری هولوگرامی

 

کفش نایک از تبلیغات هولوگرامی

تبلیغات محیطی مرسدس بنز

و در آخر، از جمله موفق‌ترین نمونه‌های تبلیغات هولوگرامی را می‌توان متعلق به برند تولیدکننده خودرو مرسدس بنز دانست. این شرکت برای تبلیغات محیطی خود از این تکنولوژی کمک گرفت و توانست فناوری‌های تازه به کار رفته در خودروهای جدیدش را خلاقانه‌ترین شکل ممکن، به مشتریان و مخاطبان خود معرفی کند. این برند با استفاده از این تکنولوژی توانست فروش خود را افزایش دهد.

سوالات متداول

تبلیغات هولوگرامی چیست؟

به نوعی از تبلیغات سه بعدی پیشرفته گفته می‌شود که تصاویر با استفاده از ابزار مخصوص، به شکلی طبیعی و واقعی نشان داده می‌شوند.

در چه نوع تبلیغاتی می‌توان از هولوگرافی استفاده کرد؟

از این تکنولوژی می‌توان برای انواع تبلیغات استفاده کرد. به خصوص برای تبلیغات محیطی، از فناوری تبلیغات هولوگرامی بسیار استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از تبلیغات هولوگرامی چیست؟

توجه مخاطب را به خوبی جلب می‌کند، تعامل مخاطب را بیشتر می‌کند، سازگاری آن با نیازهای روز بسیار زیاد است و همینطور باعث افزایش اعتبار برند می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *