ChatGPT چیست و چه تاثیری بر بازاریابی دارد؟

تاثیر chatgpt بر بازاریابی

استفاده از هوش مصنوعی روز به روز در زندگی ما بیشتر می‌شود و در هر بعدی از زندگی، می‌توانیم حضور آن را احساس کنیم. این پیشرفت تا جایی خواهد رسید که دیگر تصور زندگی روزمره بدون استفاده از هوش مصنوعی، غیرممکن خواهد بود. امروزه استفاده از هوش مصنوعی، حتی تا جایی رسیده که بازاریابی و مارکتینگ نیز به کمک آن انجام می‌شود.

چت جی پی تی، یکی از مهم‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ است که کسب و کارهای بسیاری برای سهولت در روند بازاریابی برند خود از آن استفاده می‌کنند. امروز در این مقاله از آژانس تبلیغاتی هیوا، می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که اصلا ChatGPT چیست، چه مزایایی دارد و نقش آن در بازاریابی  چیست. با ما همراه باشید.

ChatGPT چیست؟

اولین سوالی که در این مقاله باید به آن پاسخ دهیم، این است که اصلا چت جی پی تی چیست؟ بگذارید این کار را به ساده‌ترین زبان ممکن برای شما انجام دهیم. اگر بخواهیم رک و پوست‌کنده برایتان بگوییم، باید این طور بیان کنیم که ChatGPT در حقیقت یک ربات چت هوش مصنوعی است.

مغز متفکر این ربات، یک مدل پردازش طبیعی زبان به اسم GPT-3 است. و در آخر، این را هم باید اضافه کنیم که این ربات توسط شرکت OpenAI راه‌اندازی و شده و زیر نظر متخصصان همین شرکت مشغول به فعالیت است. از زمانی که این ربات راه‌اندازی شد تا همین امروز، حرف و حدیث درباره آن بسیار بوده است. متخصصان هر حوزه من‌جمله بازاریابی، هر یک به دنبال راهی برای استفاده از این ابزار هستند.

ChatGPT و بازاریابی

چنان که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، متخصصان حوزه بازاریابی نیز توانسته‌اند برای تحقق اهداف و رسیدن به مقاصد خود، از این ابزار استفاده‌های جالبی داشته باشند. برای مثال، برخی از بازاریابی پیشرو برای اتوماسیون تعامل با مشتری یا بهبود آن، از این چت جی پی تی استفاده کرده‌اند و اتفاقا نتایج خوبی را شاهد بوده‌اند.

علاوه بر آن، در موارد دیگری نیز همچون برنامه‌ریزی ایونت، نوشتن وبلاگ، توضیح محصول و… نیز از این ابزار کمک گرفته شده است. باید بگوییم هرچند که متخصصان از این ابزار برای امور مارکتینگ و بازاریابی استفاده کرده‌اند، اما هنوز هم راه برای استفاده جامع، بسیار دراز است. هنوز که هنوزه، استفاده از ChatGPT آنقدرها هم در بین متخصصان بازاریابی جا نیفتاده است. اما باور بر آن است که آینده بازاریابی، با این سیستم گره خورده است.

بیشترین استفاده از ابزار ChatGPT  در زمینه دیجیتال مارکتینگ است. اگر قصد راه‌اندازی یک کمپین در این زمینه دارید، پیشنهاد ما این است که مقاله «کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست» را مطالعه فرمایید.

موارد استفاده از ChatGPT در بازاریابی

اگر این ابزار به اوج استفاده خود در بازاریابی برسد، می‌تواند مزایای بسیاری را برای کاربران و متخصصان حوزه بازاریابی به همراه داشته باشد. در بخش قبلی گوشه‌ای از موارد کاربرد چت جی پی تی در بازاریابی را برای شما نام بردیم؛ در این بخش می‌خواهیم مفصل‌تر به این موارد بپردازیم. اگر می‌پرسید که چرا ChatGPT در آینده بازاریابی دیجیتال است، جوابش در همین موارد نهفته شده است.

از جمله مزایای استفاده از ChatGPT برای بازاریابی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سهولت در انجام مربوط به سئو

در حوزه بازاریابی دیجیتال، سئو اهمیت بسیاری دارد. مسائل مربوط به سئو همیشه توسط افراد متخصص انجام می‌شود، اما استفاده از ابزار چت جی پی تی، می‌تواند تمامی مراحل سئو را سهولت ببخشد و آن‌ را با دقت بیشتری به انجام برساند. استفاده از این ابزار برای سئو، می‌تواند تمرکز متخصصان را از روی کارهای پیش‌پا افتاده‌ای همچون تحقیق کلمات کلیدی، تولید محتوای متنی، نگارش عنوان و متا، نگارش عناوین و… برداشته و در عوض این فرصت را به آنان بدهد که بتوانند بر روی مسائل عمیق‌تر و استراتژی‌تری تمرکز کنند.

آسان کردن روند تحقیقات بازار

برای اینکه بتوان یک کمپین تبلیغاتی راه انداخت، محصولی تازه ارائه داد و یا هر کار دیگری، ابتدا لازم است که مشتریان را بشناسیم، از علایق و سلایق و نیازهای آنان آگاه شویم و سپس دست به عمل بزنیم. استفاده از ابزار هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند روند انجام تحقیقات بازار را نیز تا حد زیادی برای ما آسان کند. این ابزار به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با سرعت و دقت بسیار بالا، طیف وسیعی از اطلاعات مختلف را درباره مخاطبان خود جمع‌آوری کنیم و از آن‌ها برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

موفقیت هر کمپین بازاریابی، به تحقیقات بازار بستگی دارد. برای آشنایی با روند تحقیقات بازار و روش انجام آن، توصیه می‌کنیم که مقاله «تحقیقات بازار چیست» را مطالعه فرمایید.

تحلیل حجم بالای اطلاعات با سرعت و دقت بیشتر

در بخش قبلی نیز به آن اشاره شد، که استفاده از سیستم هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند تحلیل اطلاعات را برای ما ساده‌تر کند. در هر بخش از بازاریابی، چه در زمان تحقیقات بازار، چه برای بررسی میزان آگاهی از برند، چه برای دانستن میزان دیده شدن تبلیغات در شبکه‌ها و بسترهای مختلف و چه برای جمع‌آوری بازخوردها و رفتار مشتری در قبال برند ما، همیشه و همواره اطلاعات فراوانی وجود خواهد داشت.

این اطلاعات حجم بسیار بالایی دارند و بدون شک تحلیل و بررسی آن کاری طاقت‌فرسا و زمان‌بر خواهد بود. استفاده از سیستم چت جی پی تی می‌تواند این اطلاعات را برای ما فشرده‌سازی کند و سپس آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرده، در نهایت نیز نتایج را به شکلی قابل‌فهم، به ما ارائه دهد.

افزایش اعتبار برند

و در نهایت، مهم‌ترین ثمره و شاید بهترین نتیجه‌ای که استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند برای ما به همراه داشته باشد، افزایش اعتبار و آگاهی از برند ماست. تمامی مواردی که تا اینجا ذکر شد، همگی در راستای افزایش مشتری، کسب رضایت مشتری و تبدیل آن‌ها به مشتریان ثابت بودند. اگر تمامی مراحل بازاریابی به کمک این ابزار به درستی و با موفقیت انجام شود، بدون شک اعتبار برند افزایش خواهد یافت و این بالاترین هدفی است که هر برند می‌تواند برای خود تعیین کند.

معایب و چالش‌های ابزار ChatGPT

ابزار هوش مصنوعی چت چی پی تی هرچند که مزایای بسیاری را با خود به همراه دارد، اما گاهی استفاده از آن می‌تواند چالش‌ برانگیز نیز باشد. این سیستم، با توجه به اطلاعاتی که دریافت می‌کند، روز به روز در حال پیشرفته‌تر شدن است؛ اما هنوز هم راه بسیاری را برای اتکای ۱۰۰ درصدی به آن در پیش داریم. به همین دلیل است که می‌توانیم موارد زیر را به عنوان معایب استفاده از سیستم ChatGPT معرفی کنیم:

  • همان طور که اشاره شد، پیشرفت این سیستم به اطلاعات ورودی آن بستگی دارد؛ درست به همین دلیل است که در موارد ابتدایی استفاده، ممکن است نتایج دلخواه ما را به همراه نداشته باشد.
  • هرچند که این سیستم بعد از مدتی استفاده می‌تواند پاسخگوی برخی نیازها باشد و اتوماسیون را در روند بازاریابی تا حدی اجرا کند، اما هنوز هم به نظارت انسانی احتیاج دارد. این را هم نباید فراموش کرد که هیچ چیز نمی‌تواند جای خلاقیت و دقت انسانی را بگیرد.
  • و در آخر، باید این را هم به یاد داشته باشید که احتمال اشتباه این سیستم هنوز هم وجود دارد. سیستم هوش مصنوعی ChatGPT هنوز به اندازه کافی بالغ نشده است که بتوانیم برای انجام امور بازاریابی و دیگر موارد، از آن به صورت جامع استفاده کنیم.

نکات کلیدی

  • ربات ChatGPT یک سیستم هوش مصنوعی است که می‌توان از آن برای سهولت در انجام امور بازاریابی استفاده کرد.

ربات ChatGPT

  • از ربات چت جی پی تی می‌توان برای سئو سایت استفاده کرد؛ این ربات می‌تواند تحقیق کلمه کلیدی را به بهترین شکل انجام دهد.

ربات چت جی پی تی برای سئو سایت

  • از معایب ربات ChatGPT نیز می‌توان به عدم بلوغ و اتکای صد درصدی به آن اشاره کرد؛ استفاده از این ربات، ما را از نظارت انسانی بی‌نیاز نخواهد کرد.

معایب ربات ChatGPT

سوالات متداول

ChatGPT چیست؟

یک ابزار هوش مصنوعی است که از مدل پردازش طبیعی زبان به اسم GPT-3 استفاده می‌کند. از این ابزار برای مقاصد گوناگون از جمله بازاریابی استفاده می‌شود.

چرا ChatGPT آینده بازاریابی است؟

استفاده از این ابزار می‌تواند تحلیل و تجزیه اطلاعات را بسیار ساده کند و از آن می‌توان برای سهولت در انجام بسیاری از مراحل بازاریابی استفاده کرد.

مزایای استفاده از ChatGPT در بازاریابی چیست؟

از این ابزار می‌توان برای سهولت در انجام امور سئو، تحقیق کلمات کلیدی، تولید محتوا برای سایت‌ها، برای تحقیقات بازار با دقت بیشتر و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به بازاریابی استفاده کرد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *